środa, 2 października 2013

Fit Hit - Decha/Plank

   Absolutnym hitem treningowym, który polecam jest szalenie wszechstronna, choć wymagająca sporo pracy nad prawidłowym ułożeniem ciała  - DESKA:)
   Ćwiczenie stopniowane pod względem trudności, wykonywane z użyciem małych, dużych piłek, wałka lub zwyczajnie 'saute';) Praktykowane regularnie skutecznie wzmacnia większość partii mięśniowych ( tj: obręcz barkowa, ramiona, mięśnie grzbietu, brzuch, mięśnie nóg). Efekty poczujecie w dość krótkim czasie ale tylko przy prawidłowej technice i regularnej praktyce!
   Nasz target -W pozycjach deski dążymy do ułożenia głowy, pleców, nóg w jednej linii przy zachowaniu kąta 90 st względem podłogi (dotyczy to ramion, łokci, talii - w zależności od pozycji).

   Poniżej pokazane zostały różne konfiguracje deski:

Pozycja wyjściowa do deski (zdj nr 1) - wymaga prawidłowego ułożenia pleców (ściągnięte, płaskie łopatki, opuszczone barki) w jednej linii z głową, przy mocno wciągniętym brzuchu; ćwiczenie niezbędne dla osób początkujących;


Zdj nr 1











Basic plank (zdj nr 2) -wersja podstawowa deski na łokciach - baza  dla wersji o wyższym stopniu trudności (przykład zdj nr 3) wymagających większej siły, elastyczności i prawidłowo ustawionej sylwetki;


Zdj nr 2


Zdj nr 3















Side plank (zdj nr 4) - wersja podstawowa , 


Zdj nr 4

Side plank and lift z nogą do boku (zdj nr 5)

Zdj nr 5

Wersja dla zaawansowanych - Side plank with big toe hold - (zdj nr 6)

Zdj nr 6



   Wszystkie wersje deski na łokciach mogą być wykonywane w pozycji wysokiej (proste łokcie), przy zachowaniu prawidłowej linii ramion  (bark-dłoń prostopadle do podłogi), płaskich plecach (łopatki ściągnięte, barki opuszczone) , a w przypadku side plank - przy zachowaniu otwartej klatki piersiowej, bez napięć w szyi, unosząc talię, wciągając brzuch. Nie zapominamy o pracy nóg (kolana proste, mięśnie ud napięte).

   Pozycja wyjściowa tak niepozorna, zwłaszcza na początku przysparza sporo trudności w prawidłowym ustawieniu pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
U osób z pogłębioną lordozą 'techniczna' deska staje się prawdziwym wyzwaniem. Typowym błędem jest rozluźnianie mięśni brzucha przez co lędźwie 'zapadają się', obciążając niebezpiecznie kręgosłup.

   Przygodę z deską dobrze jest rozpocząć pod okiem instruktora bądź ćwicząc z wykorzystaniem lustra, kontrolując ułożenie całego ciała.
Na moich treningach staram się przykładać dużą wagę do techniki wykonywanych ćwiczeń, zwłaszcza w przypadku tak trudnych, kompleksowych form jakimi są zaprezentowane dziś DECHY;)

Deska to słodki 'kat' :) - wymaga dużej pracy, cierpliwości , skupienia i pokory ale uwierzcie warto podjąć ten trud, a Wasze ciało stanie się silne i super fit.

Trzymam za Was kciuki !
                  i
Nieustająco pozdrawiam

Meg

Serdeczne Podziękowania dla Dominiki Kołodziejskiej za sesję zdjęciową:)




5 komentarzy:

  1. No taaaak.. wszystko jasne... W tym świetle męki ostatniego TBC nabierają znaczenia ... ;)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :))) Rozgryzłaś mą strategie

      Usuń
    2. Właśnie! Sadyzm wrodzony pod woalką szerzenia fitfigure ;)))

      Usuń